data scene

Elszámolásforgalom – évszázados tapasztalat, folyamatos megújulás

A hazai intézményesített elszámoló-rendszer évszázados múltra tekint vissza. Az intézményrendszer 19. századtól íródó történetét a politikai-gazdasági rendszerváltozások szakaszossá tették. 

Az elszámolórendszer modern időszakát a mai GIRO Zrt. elődjének a 80-as évtized második felében történő megalakulásától számítjuk. A fejlesztések következtében a forgalom 1994-ben került át automatikus, elektronikus környezetbe. Az ezredforduló, majd az európai uniós csatlakozás jelentette kihívásokra megfelelő szakmai válaszok, technikai megoldások születtek. 

A folyamatos beruházásoknak köszönhetően a rendszer megbízhatóan, pontosan, egyre gyorsabban és egyre szélesebb idősávban működik.  

A GIRO Zrt. infrastruktúrájának modernizációja hozzájárul a teljes pénzügyi rendszer stabilitásához és átláthatóságához, valamint a nemzetgazdaság kibocsátásának fokozódásához. 

A GIRO Zrt. a magyarországi pénzforgalmat támogató infrastruktúra kulcsszereplője. Elsődleges feladata a kisösszegű bankközi utalások elszámolását végző Bankközi Klíring Rendszer (BKR) üzemeltetése.  

Az elszámolásforgalom intézményrendszerének fejlődése három időszakra osztható: 

Az 1893-tól 1948-ig tartó első szakaszban (a dualizmus korától a II. világháborút követő államosításig) a mai GIRO Zrt. és KELER Zrt. jogelődjeként működő Budapesti Giro és Pénztáregylet Rt. szolgálta ki a pénzintézetek igényeit. 

A második korszakban (1948-tól 1994-ig) az államosított Budapesti Giro és Pénztáregylet Rt. működtetése a Magyar Nemzeti Bankhoz került, ahol az erre szakosodott területen elsősorban manuálisan végezték a tevékenységet. A szocialista gazdaságszervezés bevezetése gyökeresen alakította át a bankszektort. 

A harmadik időszakot 1994-től, a BKR elindításának évétől számítjuk (noha az újbóli cégalapítás már 1988-ban megtörtént). A hitelintézeti elszámolásforgalmat az erre a célra létrehozott GIRO Elszámolásforgalmi Rt. (mai nevén GIRO Zrt.) végzi, a kezdetektől teljesen automatizált, elektronikus formában.  

1994 novembere óta a GIRO Zrt. által működtetett Bankközi Klíring Rendszer (BKR) biztosítja, hogy a bankrendszerben a magánszemélyek és vállalatok által kezdeményezett átutalások és beszedések gyorsan és megbízhatóan teljesüljenek. Hazánkban a rendszert minden pénzforgalmi szolgáltató és bank igénybe veszi, a saját és ügyfelei átutalásainak gyors és olcsó végrehajtásához. 

1999 szeptemberében jön létre a Valós Idejű Bruttó Elszámolási Rendszer (VIBER), amit a Magyar Nemzeti Bank működtet. A VIBER a kis számban előforduló, de egyenként nagy értékű átutalások teljesítésére szolgál. 

  1. november elejétől üzembe áll az ún. InterGIRO1 új számítástechnikai platformja, amely nyilvánvaló informatikai előrelépés, stabil alapot teremtve a további fejlesztésekhez.
  2. július elejétől elindul az InterGIRO2 rendszere, a Bankközi Klíring Rendszer (BKR) második platformja, amely a napközbeni többszöri elszámolást valósítja meg. Kezdetben a napközbeni 5 szakasz 2015 szeptemberében tízre emelkedik, így gyorsítva és hosszabbítva az elszámolásforgalom működését.

2014 óta a GIRO Zrt. a Magyar Nemzeti Bank tulajdonában áll, és a központi bank felügyelete alatt működik. 

2020 márciusában megkezdi működését az Azonnali Fizetési Rendszer Magyarországon, amelynek keretében a 10 millió forintos értékhatárt meg nem haladó utalások az év valamennyi napján, a nap valamennyi órájában 5 másodpercen belül teljesülnek. (A bankoknak egyedileg lehetőségük van felfelé eltérni a 10 millió forintos határtól, így elméletileg ennél nagyobb összegű tranzakciók is elszámolásra kerülhetnek az Azonnali Fizetési Rendszerben.)  

A GIRO Zrt. napjainkban további kiegészítő szolgáltatásokat is nyújt:

A „GIRODirect” lehetőséget biztosít arra, hogy a nagyobb forgalmú ügyfelek  csoportos átutalási és beszedési megbízásaikat közvetlenül, a számlavezető bankjuk részvétele nélkül nyújthassák be a BKR rendszerbe. A GIRODirect legnagyobb ügyfele a Magyar Államkincstár. 

A „GIRinfO” különböző elektronikus adatbázisokhoz nyújt egyablakos, egységes elektronikus hozzáférést az arra jogosult szereplőknek. Az adatbázisok használata nagymértékben könnyíti a hitelezési tevékenységet a pénzintézeti szektor számára. 

A GIRO Zrt., ahogyan az elmúlt évszázadban mindig, versenyképes, hatékony, innovatív szolgáltatások nyújtására törekszik. Célja, hogy biztonságos, a közjót szolgáló szereplője legyen a magyar gazdasági életnek, amely elkötelezett a magyar pénzügyi infrastruktúra fejlesztése mellett. 

Az elszámolásforgalom évszázados fejlődésének részleteiről a kronologikus idővonal tájékoztat.

1987
1987.01.01
A kétszintű bankrendszer elindulása

Létrejön és megkezdi működését a kétszintű bankrendszer Magyarországon. A Magyar Nemzeti Bank hiteligazgatóságaiból, a budapesti intézetéből, és az Állami Fejlesztési Bank egy részéből három kereskedelmi bank jön létre: Magyar Hitelbank, Országos Kereskedelmi és Hitelbank, Budapest Bank. Ekkortól a korábbinál lazább szálak fűzik a jegybankhoz az Országos Takarékpénztárt, a Magyar Külkereskedelmi Bankot, valamint a Pénzintézeti Központtól különvált Általános Értékforgalmi Bankot. Fő elemeit tekintve elkülönülnek a kereskedelmi banki és a jegybanki funkciók.

1987
Korszerű fizetési rendszer

Az új struktúrával együtt jelentkezik az igény egy modern fizetési rendszer kialakítására, amelyben a hitelintézeti elszámolóház informatikai és távközlési rendszerek segítségével nyújtja szolgáltatásait, ezáltal a bankok közti pénzforgalmi elszámolás teljes egészében elektronikus alapra kerül. A bankközi pozíció kiszámítása és kiegyenlítése naprakésszé válik; az "úton lévő" pénzek összege csökken; a fizetési forgalomhoz kapcsolódó információk pontosabbá válnak és gyorsabban jelennek meg.

1988
1988.12.19
GIRO Elszámolásforgalmi Központ Rt.

12 pénzintézet – köztük a Magyar Nemzeti Bank – megalapítja a GIRO Elszámolásforgalmi Központ Részvénytársaságot. Megkezdődik a bankközi elszámolásforgalmi rendszer kiépítésének előkészítése.

1989
Az elszámolásforgalmi rendszer kidolgozása

A GIRO Rt. a tulajdonos pénzintézetek és azok ügyfeleinek érdekeit és igényeit kielégítő, a fizetési rendszer kockázatát alacsonyan tartó elszámoló-rendszer megtervezésén és a bankközi klíring rendszer kiépítésén dolgozik. Az új rendszerre történő átállás a korábbi papír alapú könyvelés kiváltását célozza. (A hat klíring bank könyvelését ekkor még az MNB végzi.)

1994
1994.11.18.
A Bankközi Zsíró Rendszer (BZSR) megkezdi működését.

A BZSR batch rendszerű, de fedezet vizsgálat elvégzésére alkalmas bruttó elvű elszámolást valósít meg.

1995
Új pénzforgalmi jelzőszámok és kapcsolódó szolgáltatások

Az automatikus elszámolási rendszer első teljes évében a bankrendszer és az elszámolásforgalom kiemelkedő jelentőségű eseménye az új pénzforgalmi jelzőszámokra való átállás, amelynek problémamentes megvalósulásában jelentős szerepet vállal a klíringház. Az elszámolóház az MNB megbízásából elkészíti a régi és az új számlaszámok megfeleltetését megkönnyítő, CD-n forgalmazott adatbázist és számítógépes programot, valamint kialakítja és működteti az egyedi számlaszámok telefonos lekérdezésére alkalmas GIROPHONE szolgáltatást, továbbá elindítja a GIROMAIL levelezőrendszert.

1996
1996.01.01.
Magyar Államkincstár

Megalakul a Magyar Államkincstár (MÁK) és bekapcsolódik a klíringrendszerbe. Elszámolásforgalmi szerepe később (1998-ra) válik jelentőssé, hiszen több száz intézménye is klíringtaggá lesz; ez adja a csoportos (munkabér) utalási tranzakciók többségét.

1997
1997.10.
Csoportos átutalás és beszedés

Megkezdődik a csoportos fizetési módba tartozó fizetési megbízások elszámolása az ún. UGIRO rendszerrel.

1998
1998.01.
Közvetlen benyújtók

A csoportos fizetési megbízásokat a megbízók közvetlenül a GIRO Rt.-hez is eljuttathatják, a számlavezető bankjukkal történt megállapodás alapján.

1999
Takarékszövetkezetek a klíringrendszerben

Az integráción kívüli takarékszövetkezetek (TÉSZ) közvetlen klíringtagként csatlakoznak az elszámolásforgalmi rendszerhez.

1999.09.03
Új elszámolásforgalmi rendszer: VIBER

Létrejön a Valós Idejű Bruttó Elszámolási Rendszer (VIBER), amit a Magyar Nemzeti Bank működtet. A VIBER a kis számban előforduló, de egyenként nagyértékű átutalások teljesítésére szolgál. A GIRO Rt. által működtetett Bankközi Klíring Rendszer (BKR) pedig az egyenként kis összegű kereskedelmi és magáncélú fizetési megbízások nagy tömegének elszámolására szakosodik.

2000
Szakaszos elszámolás

A GIRO Rt. bevezeti a szakaszos elszámolást, amellyel négy órával meghosszabbítja a banki ügyfélfogadási időt.

e

2000.12.31.
Új rekord a hazai elszámolásforgalomban

Az évben a GIRO Zrt. által elszámolt klíring tranzakciók száma meghaladja a 100 millió darabot.

2001
Postai kifizetési utalványok

A GIRO Rt. a Magyar Államkincstárral közös fejlesztése során bevezeti a postai kifizetési utalványok befogadására és feldolgozására szolgáló rendszert.

2002
GIRinfO

A GIRO Rt. elindítja a GIRinfO szolgáltatást, amely lehetővé teszi cégadatok, valamint személyi adatok és a különféle ingó vagyontárgyak nyomon követését, az okmányok és adatok valódiságának és hitelességének ellenőrzését.

2003
2003.05.
BISZ Rt.

A GIRO Rt. megvásárolja a BISZ Rt. teljes részvénypakettjét. A két vállalat innentől kezdve egy csoportot alkot, ami lehetővé teszi a banki infrastruktúrák működésében rejlő szinergia kihasználását.

2004
Elszámolásforgalmi jubileum

Az automatikus elszámolás 10. évében a tranzakciók száma átlépi az évi 200 millió darabos határt.

2004.12.31.
Új rekord a hazai elszámolásforgalomban

Az évben a GIRO Zrt. által elszámolt klíring tranzakciók összértéke meghaladja a 50 billió (50 ezer milliárd) forintot.

2005
Csatlakozás az EBA STEP2 rendszerhez

Magyarországon is megvalósul az EBA STEP2 rendszerhez való csatlakozás, melyet (HUNSTEP2) a GIRO Rt. az MNB-vel közösen végez el. A hibátlan belföldi – forint alapú – elszámolásforgalom mellett, ezzel a társaság tevékenysége már a nemzeti határokon átnyúló, kis összegű euróban bonyolított fizetésekre is kiterjed.

2006
GIRO Zrt.

A Társaság neve megváltozik a GIRO Elszámolásforgalmi Zártkörűen Működő Részvénytársaság megjelölésre, rövidített névként pedig a GIRO Zrt. cégnevet használja.

2006.12.31.
Új rekord a hazai elszámolásforgalomban

Az évben a GIRO Zrt. által elszámolt klíring tranzakciók száma meghaladja a 200 millió darabot.

2007
KHR harmonizáció

Megkezdődik a BISZ Zrt.-nél az ügyviteli és a Központi Hitelinformációs Rendszer (KHR) harmonizációja a GIRO Zrt. szolgáltatásaival, rendszereivel, eszközeivel.

2008
Csatlakozás a Magyar SEPA Egyesülethez

A GIRO Zrt. csatlakozik az alakuló Magyar SEPA (Single Euro PaymentArea / Egységes Európai Fizetési Övezet) Egyesülethez, így a társaság aktívan részt vesz a SEPA hazai bevezetésének szakmai előkészítésben.

2009
2009.11.02.
InterGIRO1

Az elszámolásforgalmat 1994 óta szolgáló, saját fejlesztésű elszámolómű átadja helyét egy új számítástechnikai platformnak: az InterGIRO1-nek. Az új rendszer komoly informatikai előrelépés; ennek köszönhetően stabil alapot teremt a későbbi fejlesztésekhez.

2011
Megállapodás a GIRO Zrt. és az MSE között

A GIRO Zrt. és a Magyar SEPA Egyesület (MSE) együttműködési megállapodást köt, amelyben rögzítik a felek ágazati szabványosításban betöltött szerepét.

2010
2010.07.01.
Az InterGIRO2 projekt

A napon belüli elszámolás bevezetésének lehetőségével 2005-ben kezdenek el foglalkozni a szakemberek. Az elképzelés 2010-re formálódik önálló projektté: „SEPA-szabványok alkalmazásával összekötött napközbeni elszámolás bevezetése (InterGIRO2)” . A célok megvalósításához számos érintett intézmény (GIRO, MNB, klíringtagok, MSE, Bankszövetség) összehangolt munkájára van szükség. A projekt egyik kulcsszereplője a GIRO Elszámolásforgalmi Zrt., amely az elszámolóműnek és a klíringtagok közötti üzenetek specifikációjának határidőre történő elkészítéséért felel.

2012
2012.07.02.
Extra Label
Napon belüli elszámolás

Sikeresen elindul az InterGIRO2 rendszer, a bankközi klíring rendszer (BKR) második klíringplatformja, amely megvalósítja a napközbeni többszöri elszámolást. Ezzel az InterGIRO2 projekt céljai maradéktalanul megvalósulnak. A magyarországi elszámolás-forgalmi rendszer jelentős mértékben korszerűsödik anélkül, hogy a GIRO vagy a bankok átutalási díjai érdemben emelkednének.

2014
Az elszámolóház az MNB tulajdonában

A Magyar Nemzeti Bank a GIRO Zrt. 100 százalékos tulajdonosává válik.

2015
2015.09.07.
Az elszámolási ciklusok sűrítése

A napközbeni elszámolás lebonyolítása tovább gyorsul. Az InterGIRO2 platform ciklusszáma ötről tízre emelkedik, az elszámolások már 7:30 és 17:00 között, hosszabb üzemidőben történnek.

2017
2017.12.31.
Új rekord a hazai elszámolásforgalomban

Az évben a GIRO Zrt. által elszámolt klíring tranzakciók száma meghaladja a 300 millió darabot, összértéke 100 billió (100 ezer milliárd) forintot.

2020
2020.03.02.
Azonnali Fizetési Rendszer (AFR)

Március első munkanapján (éjfél után közvetlenül) megkezdi működését az Azonnali Fizetési Rendszer Magyarországon. A GIRO Zrt. és az MNB közös, új fejlesztése a forint alapú, tízmillió forintot meg nem haladó, belföldi elektronikus utalások néhány másodpercen belüli teljesülését teszi lehetővé; az év minden napján, annak minden órájában.