Pénzforgalmi infrastruktúra és intézményei
A magyarországi elektronikus pénzforgalom lebonyolítását egy sokrétű és összetett intézményhálózat teszi lehetővé. A szerteágazó rendszer az elszámolást végző intézmények, illetve a tranzakciótípusok szerint differenciálható.
A hazai pénzügyi infrastruktúra alkotóelemei, intézményei az alábbiak:
- a Magyar Nemzeti Bank (MNB),
- a GIRO Zrt.,
- a Magyar Posta,
- a KELER Zrt., a Központi Elszámolóház és Értéktár Zrt.,
- a KELER KSZF, a Központi Szerződő Fél Zrt.,
- különféle kártyaelszámoló rendszereket működtető szereplők (VISA, MasterCard, American Express, JCB, UnionPay, egyéb),
- a CLS Csoport (MNB)
A különféle tranzakciótípusok a következők:
- csoportos beszedés,
- banki átutalás,
- postai befizetés;
- belföldi kártyás fizetés,
- devizaügyletek,
- OTC piaci műveletek,
- tőzsdei ügyletek,
- egyéb.
A csoportos beszedések, valamint a bankon belüli és a bankközi utalások lebonyolításáért a GIRO ZRt. klíring, illetve az MNB VIBER platformjai felelnek. A BKR-en keresztül évente több mint százezer milliárd forint értékben áramlik a pénz.
Az 1999 szeptembere óta működő VIBER, Valós Idejű Bruttó Elszámolási Rendszer a nagy értékű, sürgős fizetések kiegyenlítésére szolgál. A VIBER éves szinten majd nyolcszázezer milliárd forintos forgalmat bonyolít.
A bankkártyás fizetésekhez kapcsolódó tételek kiegyenlítése ugyancsak a VIBER-en keresztül történik. Ezek volumene ugyanakkor jelentősen kisebb az előbb említetteknél, „csupán” néhány ezer milliárd.
A postai befizetések azon része, amely fizetési számlára vagy számláról valósul meg, az Elszámoló központon fut keresztül és ugyancsak részét képezi a hazai elszámolásforgalomnak. Éves összesített adat ebben az esetben nem áll rendelkezésre.
Magyarország 2015 novemberétől csatlakozott a CLS által üzemeltetett nemzetközi devizakiegyenlítési rendszerhez. A Csoport (CLS), a globális devizapiac vezető kockázatcsökkentési és működési szolgáltatásokat nyújtó szereplője. A devizaügyeletek (külföldi ország pénzére szóló követelések) forintoldali műveletei, annak tételei tartoznak a hazai pénzügyi infrastruktúrához. Ezek összvolumene hozzávetőlegesen húszezer milliárd forint (korábbi tapasztalat szerint).
Az intézményi hálózat további két fontos elemét a Keller Zrt. és Keller KSZF alkotja. Mindkettő tranzakcióinak körét a tőzsdei és az OTC (tőzsdén kívüli piacok) ügyletei alkotják, hozzávetőlegesen kétszázezer milliárd forint értékben.
A pénzforgalomról bővebben, az egyes pénzforgalmi típusok előnyeiről és hátrányairól az eszpenz.hu ad bővebb tájékoztatást. Látogasson el honlapra és tudjon meg többet. Legyen tudatos pénzhasználó!